Uhorsko
V prevažne tendenčných interpretáciách zostalo pre Uhorské kráľovstvo prevažne viac rozmerné posolstvo. Vzhľadom na mnohonárodnostný štátny útvar, sa dejiny Uhorska predkladali v spolitizovanej atmosfére, veľa krát nehľadiac na objektívnosť historických faktov. K starým kultúrnym celkom patrí aj Slovensko, ktoré však do roku 1918 netvorilo osobitý štátny celok (s výnimkou Veľkej Moravy) no veľmi významnou mierou sa podieľalo na budovaní aj bránení Uhorska. Nespochybniteľný fakt je napríklad to, že základy Uhorska položili Slovenskí veľmoži, keď na sklonku 10. storočia poskytli Štefanovi vojenskú pomoc v boji proti Kopáňovi. Nová krajina na mape Európy mala slovanský a slovenský charakter. Vnútorná štruktúra a správna organizácia nadviazala na systém zaniknutej Veľkej Moravy (takže Slovanského kráľovstva).
Prvý Uhorský kráľ Štefan, synovi Imrichovi zdôrazňoval, aby jazyky a zvyky obyvateľstva rešpektoval, lebo kráľovstvo jedného jazyka a jedného mravu je slabé a nepevné. Na dlhé stáročia to bol ústavný zákon stredovekého Uhorska, stmelujúci národy v kráľovstve. Uhorsko ako mnoho národné kráľovstvo chránilo slovenskú existenciu a jazyk. Nikto nevie ako by Slováci dopadli, keby natrvalo obsadili územie Poliaci, Česi či Nemci. Slováci sa vo zväzku s inými národmi rozvíjali a hlavne na Slovensku si zachovali národnú svojráznosť a takmer jednoliate etnické územie. Bez štátnej podpory si Slováci kodifikovali spisovný jazyk, vytvorili literatúru, vlastnú inteligenciu, vlastnú kultúrnu nadstavbu. Na konci 18. storočia začala premena mnoho národnostnej krajiny Hungarie na Magyarország a viedla k zániku v roku 1918. Iróniou ostáva to, že koniec a rozpad Uhorska zapríčinili tí, ktorí si Uhorsko v 19. storočí prisvojili, teda Maďari.
Uhorsko
- odporúčaný rozmer postru 110 × 83 cm
- 250 g papier – 15,00 €/ks – nelaminované
- 250 g papier – 30,00 €/ks – štruktúrované lamino
Na mape Uhorska sme sa snažili formou faktografie priniesť čitateľovi fakty, bez analýz predložiť najvýznamnejšie udalosti, osobnosti či panovníkov, ktoré významne ovplyvnili smerovanie Uhorska a jeho obyvateľov. Mapová časť je z roku 1855 a úradný jazyk je Nemčina a Maďarčina, názvy na mape sú preto v jazyku Nemeckom a Maďarskom. Veríme, že aj týmto spôsobom prispejeme k poznaniu histórie Uhorska, ktorá má charakter nezastupiteľného a neobyčajného fenoménu.
Mapa Uhorského kráľovstva
Mapa sa venuje obdobiu v ktorom súčasné územie Slovenska a Slováci boli najdlhšie obdobie v rokoch 1000 – 1918. Autori sa podujali na ťažkú úlohu – na jednej ploche zachytiť 1000 ročné dejiny. Podarilo sa im to veľmi dobre. V dolnej časti mapy je zachytený prierezovo v menších mapkách vnútorný územný vývoj Uhorska podľa jednotlivých období. V hornej časti sú zobrazené významné osobnosti, ktoré ovplyvnili spoločenskú situáciu v Uhorsku. Ku každej osobnosti je ilustračný farebný portrét s krátkym textovým popisom k danej osobnosti. Mapa po obsahovej stránke spĺňa všetky základné odborné kritériá kladené na takéto dielo pre základnú edukáciu. Zároveň svojím grafickým prevedením upúta aj laickú verejnosť.
PhDr. Vladimír Sklenka, PhD.
Historik
Náhľad mapy bez rámu a s rámom